Energooszczędny surowiec

Energia jest jednym z czynników mających decydujący wpływ na wzrost gospodarczy świata, a co za tym w idzie, na podwyższenie jakości życia indywidualnych jednostek. Dlatego umiejętne jej wykorzystanie świadczy o świadomości wyzwań jakie czekają nas wszystkich.

 

„Uczmy się od zwierząt, one instynktownie wiedzą, że energia nie może zostać stworzona lub zniszczona, tak więc zużywają jej tak mało, jak to tylko możliwe” Anonim

 

Należy pamiętać że surowce naturalne takie jak ropa, gaz ziemny czy węgiel to zasoby nieodnawialne, a więc takie które przyroda tworzy przez wiele milionów lat. Wydobyte z wnętrza ziemi są albo spalane i zamieniane na energię bądź opracowuje się z nich  surowce do produkcji tworzyw.

 

Oczywiste staje się to, że jeśli zużywa się mniej tych zasobów wystarczy ich na dłużej. Kolejną istotną sprawą są ciągłe zmiany klimatyczne, które prowadzą do wielu nieprzewidzianych ,a nierzadko niebezpiecznych wydarzeń, na jakie każdy z nas jest narażony. Każdy człowiek musi być świadomy tego, że nadmierne wykorzystywanie energii wpływa na zmianę klimatu. Produkcja  dwutlenku węgla jest jedną z głównych przyczyn powstania efektu cieplarnianego. To z kolei związane jest ze Skrajnymi zjawiskami pogodowymi takim jak potężne ulewy czy długotrwałe susze.

 

Szacuje się, że w roku 2100 poziom mórz i oceanów zwiększy się o 50 centymetrów, a temperatura wzrośnie nawet o 5°C.Przyczyny tego zjawiska to przede wszystkim transport oraz produkcja energii z paliw kopalnianych. Sama zmiana przyzwyczajeń pozwala z reguły ograniczyć koszty za energię od 5% do 15%, a inwestowanie w oszczędne technologie może zwrócić się już po kilku latach. Warto inwestować w urządzenia wykorzystujące źródła energii odnawialnej. Chociaż koszty inwestycji jakie trzeba ponieść są znacznie wyższe, o czym warto pamiętać, że aż 70% rocznych wydatków eksploatacyjnych domów mieszkalnych pochłaniają koszty związane z ogrzaniem domu  z zastosowaniem tanich i przestarzałych materiałów budowlanych. Dlatego warto zainwestować w rozwiązania energooszczędne już w trakcie budowy domu gdyż koszty zwrócą nam się, przy niskich kosztach eksploatacji, w bardzo krótkim czasie.

Tani dom, to taki który w inteligentny sposób zarządza energią. Pozwala cieszyć nam się ciepłem w czasie zimowych miesięcy i koi chłodem w upalne lato. Taki efekt jest łatwy do osiągnięcia pod warunkiem, iż przy budowie zastosujemy materiały o odpowiednich parametrach termicznych.

Warto za wzór  brać  państwo takie jak Szwecja gdzie idea energooszczędnego budownictwa stała się już kilkanaście lat temu  jednym z symboli walki o poprawę środowiska naturalnego, na dobre utkwiła w świadomości społeczeństwa i do dziś sprawdza się w 100%. Najlepszym tego przykładem jest masowe zastosowanie w budownictwie (np. w Europie Zachodniej) betonu komórkowego YTONG.

Bloczki YTONG przeznaczone są do konstrukcji ścian zewnętrznych budynku - przez które przenika około 30% ciepła, szczelne stają się podstawowym elementem w budynkach energooszczędnych dlatego ściana zbudowana z elementów YTONG czterokrotnie wolniej przekazuje ciepło. Pozwala to w wielu przypadkach postawić jednowarstwową ścianę w miejscu gdzie potrzebna byłaby dodatkowa izolacja w postaci styropianu czy wełny. Tak oto prostszym sposobem można wyeliminować groźbę zawilgocenia, która często jest efektem skraplania wody w pustych przestrzeniach między warstwami.

Jeśli w budownictwie wykorzystujemy tradycyjne materiał możemy spodziewać się utraty ciepła. Winę za to ponoszą tak zwane mostki termiczne, czyli tam gdzie łączą się elementy konstrukcji oraz tam gdzie budowa zmusza do użycia budulca o gorszych parametrach technicznych. System YTONG został zaprojektowany tak, aby mostki cieplne znajdowały się tylko tam, gdzie są absolutnie niezbędne. Oprócz standardowych bloczków o różnych wymiarach mamy do dyspozycji także inne, niemniej istotne, detale – takie jak nadproża i kształtki U – o podobnych współczynnikach przenikania ciepła. Wszystkie spoiny wymagają jedynie cienkiej warstwy zaprawy, dzięki temu możliwa jest jednolitość termiczna całej konstrukcji oraz pozwala zminimalizować przenikanie cennego ciepła przez gorzej izolowane powierzchnie wypełnione zaprawą. Najprościej rzecz ujmując budując betonem komórkowym YTONG oszczędzamy na kosztach ogrzewania.


Nie bez znaczenia też są nowe przepisy budowlane, które już wrażane są do krajowych przepisów prawa. Mowa tu o dyrektywie sprawność energetycznej budynku stworzonej przez  Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej nazwanej w skrócie EPBD (w języku angielskim: Energy Performance of Buildings Directive). Kraje należące do Wspólnoty europejskiej są zobowiązane do wdrożenia odpowiednich przepisów prawnych i administracyjnych. Ma to na celu standaryzacje i podwyższenie jakości sprawności energetycznej w budownictwie oraz  zachęcić mieszkańców zjednoczonej Europy do projektowania i budowania domów będących oszczędnie, ale efektywnie dysponować zasobami energii cieplnej.

 

Dyrektywa ponad to wprowadza obowiązek certyfikacji energetycznej wszystkich wprowadzanych do obrotu budynków i mieszkań, których energooszczędność, podobnie jak sprzętów AGD, oceniana ma być w siedmiostopniowej skali (A-F). Certyfikowanie budynków umożliwi także kupującym nieruchomości na ocenę jakości energetycznej domu.

 

Niestety w chwili obecnej nabywcy nie mają pewności co dokładnie kupują. Łatwo ocenić jest lokalizacje czy cenę za metr kwadratowy, ale ocena izolacji nie jest już rzeczą łatwą dla mniej zorientowanego konsumenta. Kwestią czasu jest również karanie za budownictwa  nie przestrzegających norm unijnych który rozrzutnie dysponuję i zarządza energią. Może to oznaczać, że jeśli nie zaplanujemy w sposób energooszczędny ogrzewania budynku, nie tylko przyjdzie nam płacić więcej za opał lub elektryczność, ale i dopłacić (na przykład w formie wyższego podatku katastralnego) za zanieczyszczanie środowiska, nieuzasadnioną eksploatacje surowców naturalnych i przyczynianie się do globalnego ocieplenia.

 


Warning: Smarty error: unable to read resource: "syndication_topnews.tpl" in /usr/local/www/nginx/omnitan/budowane.pl/cms-core/libs/Smarty.class.php on line 1095
Co zrobisz?   |    Jak zrobisz?   |    O materiale   |    Galeria   |    Kontakt   |    Home